חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית וטיפולים אסתטיים: מה היתרונות ולמי היא מתאימה?

חומצה היאלורונית (Hyaluronic Acid או בקיצור HA), היא חומצה הנמצאת באופן טבעי בגוף האדם ותפקידה לשמור על לחות העור והפנים, כמו גם לרפד מפרקים שונים בגוף. לכן, ככל שריכוז החומצה ההיאלורונית בתאי העור תהיה גבוהה יותר, כך העור ייראה חלק ותפוח. החומצה התגלתה לראשונה ב – 1934, אך רק בשנות השמונים עלתה יוקרתה כאשר הסתבר שהריכוז הגבוה שלה בקרב תושביה הקשישים של כפר קטן ביפן, העניק להם מראה צעיר ללא קמטים ועם רעמת שיער בוהקת. בנוסף לכך, הם היו פעלתניים ומלאי אנרגיה לעומת אנשים אחרים בני גילם. בהתחלה הופקה החומצה מכרבולת של תרנגולות, אך בשל הכמות הרבה של חלבונים המכילים רעלנים וחומרים אלרגניים, גרמה לתופעות לוואי רבות. כיום לעומת זאת נעשה שימוש בחומצה שהופקה מתרביות חיידקים ולכן מונעת את התופעות הללו.

השימוש בחומצה היאלורונית לטיפולים אסתטיים

באמצעות חומצה היאלורונית ניתן לבצע שלל טיפולים אסתטיים, למשל:
 • מילוי קמטים
 • עיצוב האף
 • מילוי והדגשה של עצמות הלחיים
 • מילוי קמט אף – שפה ועיבוי השפתיים
 • מילוי הקפלים שבין השפה לסנטר
 • עיצוב מחדש של קו הלסת הן למבוגרים והן לצעירים
בנוסף, יש לחומצה מספר שימושים נוספים שאינם קשורים ישירות לטיפולים אסתטיים רפואיים:
 • בתכשירי קוסמטיקה וסרומים – חשוב לבדוק היכן היא מופיעה ברשימת הרכיבים מכיוון שריכוז נמוך שלה בתכשיר הוא כמעט חסר משמעות.
 • מזותרפיה – החדרת החומצה לשכבת העור החיצונית (האפידרמיס) על ידי קוסמטיקאית על מנת שהעור יקבל ברק ושקיפות, על הטיפול יש לחזור מדי מספר שבועות או חודשים
 • זירוז של החלמת העור ופצעים על ידי נטרול תהליכי החמצון של המערכת החיסונית
 • בגלגל העיניים נמצא הריכוז הגבוה ביותר של החומצה ההיאלורונית בגוף ולכן היא משמשת בתהליכים של שחזור גלגל העין לאחר פגיעה, ניתוחי החלפת קרנית והקלה על עיניים יבשות
 • טיפול בעור הקרקפת – החומצה משמשת כיום במגוון של מסכות, תכשירים ייעודים לטיפול בעור הקרקפת ואפילו בשמפו
 • במוצרי איפור, החומצה יכולה לשוות לעור מראה מבריק מבלי ליצור את תחושת היובש של התכשירים שמבוססים על טלק או על סיליקה, וזאת בשל העובדה שהיא אינה שומנית וצבעה שקוף.
 • הגדלת הפין אצל גברים

האם קיימים סיכונים או תופעות לוואי בשימוש בחומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית נחשבת בטוחה לשימוש. הסיכונים ותופעות הלוואי אינם שכיחים ובדרך כלל חולפים מאליהם תוך ימים ספורים. לאחר הזרקה תורגש נפיחות קלה ואדמומיות למשך כ-48 שעות. לעתים נמשכת נפיחות קלה מספר ימים אחר כך. לעתים עלולים להיווצר שטפי דם מקומיים, שאף הם עוברים מאליהם. לעתים נדירות בלבד מתפתח זיהום או תגובה אלרגית, ובמקרים אלו יש לגשת לרופא המטפל לייעוץ והמשך טיפול. לעתים נוצרים גושים קטנים במקום הניתוח, דבר היוצר א-סימטריה וחוסר התאמה. מדובר במצב הפיך שניתן לתקנו בקלות ולשם כך יש לגשת למרפאה לשם יישור באמצעות היאלורונידז – אנזים המפרק את החומצה ומיישר את המקום הבעייתי.

סדרות המוצרים העיקריות בתחום

קיימים שלושה קווי מוצרים מובילים בתחום חומרי הזרקה המבוססים על חומצה היאלורונית: ג’ובידרם, רסטילן וסטילאז’. בכל סדרה מספר סוגים של מוצרים המתאימים לשימושים שונים, ביניהם חומר עדין שניתן להזריק באופן מדויק ביותר באמצעות מחט דקה ובאופן מדורג, או לחלופין חומר מילוי סמיך המתאים למילוי קמטים וקפלים גדולים. בנוסף, קיימים סוגים שונים של מוצרי חומצה היאלורונית המתאימים לטיפולים אסתטיים באיזורים ממוקדים, כמו ג’ובידרם וולבלה, שהיא חומצה עדינה המתאימה במיוחד למילוי השפתיים, או רסטילן המתאימה לתהליכי מילוי כמו מילוי לחיים והדגשת תווי הפנים.  
ד"ר יצחק רמון

ד"ר יצחק רמון

ד”ר יצחק רמון – מנתח פלסטי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון, והינו מנתח פלסטי בכיר, העובד בשירותי בריאות כללית ובקופת חולים מאוחדת. את התמחותו ביצע ד"ר רמון במחלקה לכירורגיה פלסטית ברמב"ם כרופא בכיר ומנהל ניתוחי הסרת גידולים בפנים בשיטת MOH'S. במקביל לפועלו בבית החולים רמב”ם, מכהן ד”ר רמון מאז שנת 1998 כמנהל המרפאה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בבית החולים אלישע אותה מאז הוביל וקידם לאחת המרפאות המובילות בישראל.